Šedivé úterý

Máme za sebou Květnou neděli, která je spojená s probouzející se přírodou.

Modré pondělí, v ten den se dříve nepracovalo, ale chystalo se na velký jarní úklid.

Dnes je ŠEDIVÉ ÚTERÝ,

jeho jméno vzniklo podle toho, že se v domě tak uklízelo, až se prášilo a všude bylo šedivo.

Takže první úkol je jasný:

Pomoz mamince a ukliď si v pokojíčku.

Aby ti to šlo od ruky, opakuj si říkanku z minulého pondělí.

Koleda, koleda jarní trávo,

ať je tady všechno zdrávo.

Koleda, koleda travičko,

vyskoč aspoň maličko.

A pak ještě výš, udělej nám skrýš.

Pro zajíčka, pro vajíčka,

i pro toho koledníčka,

co si pokoj nedá

a vajíčka hledá.

Před tím si ale procvič pusinku, ať si nepolámeš jazyk:

· Široce se usměj, tak, aby byly vidět zoubky

· Nafoukni tváře, jako bys měl/a v puse vajíčko

· Vajíčko se překuluje z jedné tváře do druhé – střídavě nafukuj levou a pravou tvář (Pamatuješ si, která strana je levá a která pravá? Pokud ne, vzpomeň si, že v pravé ruce držíš při obědě lžíci).

· Našpul rty, jako bys chtěl/a dát někomu pusu

· Otevři pusu co nejvíc to jde, jako když zíváš

· Vyplázni jazyk a zkus se špičkou dotknout brady

· Vyplázni jazyk a zkus se špičkou dotknout nosu

· Otevři pusu a kmitej jazykem z levého koutku do pravého (jako když tikají hodiny)

Až budeš mít uklizeno, všechny hračky budou na svém místě, knížky v knihovně, postýlka bude ustlaná a na praconím stolečku bude pořádek,

čeká tě druhý úkol: vyrobit VELIKONOČNÍ PŘÁNÍ.

Na Rajčeti s fotkami naší školky je vyfocený postup, určitě to zvládneš. Budeš potřebovat čtvrtku, nůžky, fixy nebo pastelky, pokud máš, tak žlutý papír a lepidlo.

Budeme vyrábět přání s veselými kuřátky:

· Nejprve čtvrtku přehni na půl a rozstřihni jí na dvě poloviny. Dál budeme pracovat jen s jednou polovinou.

· Přelož jí, aby vznikl tvar přáníčka.

· Zelenou barvou nakresli dolů trávu, můžeš střídat různé odstíny zelené.

· Nyní je několik možností, jak vyrobíš těla kuřátek– můžeš nakreslit a vybarvit žlutá kolečka, nebo je vystříhat z papíru (to už je náročnější úkol, je potřeba si na papír kroužky předkreslit a potom je opatrně vystřihnout), nebo můžeš namočit palec do žluté temperky a udělat s ním otisk.

· Teď si vem černou fixu, nejlépe lihovou a dokresli kuřátkům křidýlka, ocásky a nožičky podobně, jako je to na obrázku.

· Co ještě kuřátku chybí??? Ano, červený zobáček!

· Nyní popros maminku, aby ti pomohla s nápisem VESELÉ VELIKONOCE – předškolákům by mohla maminka nápis předepsat na jiný papír a ty se ho pak snaž podle toho napsat na přání. Menším dětem ho může mamka napsat přímo na přáníčko.

· No a věnování dovnitř přání je už jen na vás

Nakonec spočítej, kolik kuřátek jsi udělal a kolik mají všechna kuřátka křidýlek, kolik ocásků a kolik nožiček – čeho je nejvíc?

Zkus určit první a, kdo zvládne, i poslední písmena slov:

Žlutá

Zelená

Velikonoce

Vajíčko

Kuře

Přání

Pokud se ti poslední písmenko nedaří určit, zkus si to slovo “zazpívat” – vajíčkoooooo, kuřeeee…třeba ti to pak půjde líp.

Slůvka si můžeš i vytleskat.

Nejdřív jste uklízeli, trénovali jazýčky, říkali říkanku, potom vyráběli přání, počítali, určovali počáteční písmena, vytleskávali.… je čas se za odměnu pořádně protáhnout:

K této jarní době patří ptáčči všech druhů a tak si s nimi zatančete ptačí tanec – hezky celá rodina! https://www.youtube.com/watch?v=bZdg7A3HTgo

A protože je krásně, buďte co nejvíc venku, protože na jaře je venku prima a sluníčko nám dává sílu a veselou náladu!